Jezus rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela
(Mt 19, 5-6)
Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę, całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu
(KPK 1055,1)
Małżeństwo będące głęboką wspólnotą życia i miłości nie jest instytucją czysto ludzką. Sam bowiem Bóg jest jego twórcą, gdyż stworzył człowieka z miłości i powołał go także do miłości trwałej i nieodwołalnej. Od samego początku Pan Bóg ustanowił małżeństwo jako trwały i nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety. Według słów Chrystusa Pana, sam Bóg ich łączy:
Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela
(Mt 19, 6)
Małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety został podniesiony przez Chrystusa do godności sakramentu. Przez ten sakrament chrześcijańscy małżonkowie stają się znakiem tajemnicy jedności i płodnej miłości, łączącej Chrystusa z Kościołem i w tej tajemnicy uczestniczą (por. Ef 5,32).
Małżeństwo jako sakrament powstaje poprzez zawarcie umowy małżeńskiej, czyli przez nieodwołalną zgodę obojga małżonków, w której oddają się oni sobie i przyjmują wzajemnie. Całkowitej wierności małżonków, a także nierozerwalności węzła małżeńskiego, wymaga zarówno szczególna wspólnota mężczyzny i kobiety, jak również dobro dzieci.
Autentyczna, prawdziwa miłość małżeńska z natury swojej nastawiona jest na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Wypowiada się w dziecku. Dzieci są owocem miłości rodziców i „są najcenniejszym darem małżeństwa”, a „rodzicom przynoszą najwięcej
dobra” (KDK 50). Innym celem małżeństwa jest doprowadzenie do pełnego rozwoju i dojrzałości miłości między małżonkami, a także wzajemna pomoc w dążeniu do świętości i dojrzałości chrześcijańskiej.
Przygotowanie do małżeństwa
Spotkania dla narzeczonych (tzw. kurs przedmałżeński) co niedzielę Wielkiego Postu.
INFORMACJE DLA NARZECZONYCH:
- Data i godzina ślubu– należy zgłosić się do parafii w celu wpisania do kalendarza, podając numer telefony do kontaktu oraz email.
- Protokół przedmałżeński– przy zgłoszeniu należy poinformować o miejscu zamieszkania ( nie zameldowania), na terenie której parafii i ustalić, gdzie będzie spisywany protokół przedmałżeński. Osoby spoza parafii Bł. Doroty w Elblągu winny spisać dokumentację w parafii, gdzie mieszkają i przed ślubem dostarczyć tzw. Licencję na pobłogosławienie związku małżeńskiego. Mieszkańcy parafii Bł. Doroty zgłaszają się na ok 2-3 miesięcy przed ślubem w celu spisania protokołu przedmałżeńskiego.
Na spisanie protokołu należy przynieść ze sobą akt chrztu z ostatnich trzech miesięcy i dowody osobiste.
- Nauki przedmałżeńskie– należy odbyć w parafii miejsca lub w innym kościele i przedłożyć zaświadczenie o odbytych w poradni przedmałżeńskiej spotkaniach.
- Ślub konkordatowy– należy zgłosić się do Urzędu Stanu Cywilnego w celu otrzymania dokumentów, które dostarczamy do kancelarii parafialnej, gdzie będzie się odbywał ślub. Po zakończonej ceremonii ślubnej ksiądz ma obowiązek dostarczenia dokumentów podpisanych przez młodych i świadków do Urzędu Stanu Cywilnego dla skutków cywilno- prawnych.
- Omówienie liturgii ślubu– na tydzień przed ślubem należy zgłosić się do kancelarii parafialnej aby omówić szczegółowo liturgiczny przebieg mszy św. ślubnej. Można poprosić o prowadzenie mszy św. Wybranego przez siebie księdza.
- Strojenie kościoła- decyzją Rady Parafialnej – wyłączność strojenia kościoła na ceremonie ślubne ma firma „Złocień” ul. Szafirowa 25, Gronowo Górne Pani Barbara Bruzdewicz tel. 500090389. W zaistniałej sytuacji gdy jest więcej par ślubnych w danym dniu wspólnie razem pary ponoszą koszty strojenia, rozliczając się z firmą „Złocień”. Przykładowe zdjęcia strojenia znajdują się na stronie internetowej parafii.
- Spowiedź przedślubna– dzień przed ślubem należy przystąpić do Sakramentu Spowiedzi, podchodząc oddajemy księdzu kartę do podpisu, którą dostarczamy do zakrystii przed ślubem.
- Zaproszenie na ślub– jest to wydarzenie religijne a więc można poprosić w zaproszeniu o wcześniejsze przystąpienie do spowiedzi świętej i w dniu ślubu o przystąpienie do Komunii Świętej w intencji pary małżeńskiej. Praktykuje się również, aby zamiast kwiatów goście przekazali dobrowolną kwotę na cele charytatywne hospicjum elbląskie, rehabilitację konkretnej osoby, jadłodajnię dla ubogich.
- Filmowanie i fotografowanie– musi odbywać się zgodnie z przepisami liturgii; osoby podejmujące tę pracę winny mieć przeszkolenie z diecezji i okazać je przed rozpoczęciem mszy świętej kapłanowi.
- Przyjmowanie życzeń przed kościołem– winno się odbywać obok kościoła, aby nie przeszkadzać w następnym ślubie. Kategorycznie zabrania się strzelania konfetti, sypania ryżem, kwiatami; jest to miejsce poświęcone i nie ma służb, które będą to sprzątać.